Jak się zachować na sali sądowej?

Wezwanie do sądu na rozprawę, czy to w charakterze świadka czy też strony u wielu osób powoduje duży stres, a sala sądowa często kojarzy się jako miejsce nieprzyjazne i mało komfortowe.

Takie emocje wynikają zazwyczaj z braku informacji na temat tego, jak należy się zachować będąc w sądzie, jak się zwracać do sędziego i co może się wydarzyć podczas posiedzenia czy rozprawy.

Wyjaśnienie kilku podstawowych zasad sądowego savoir vivre pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i umożliwi jak najlepsze przygotowanie się do wizyty w sądzie.

Stawiennictwo w sądzie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeżeli w wezwaniu sąd wskazał, że stawiennictwo w danym terminie jest obowiązkowe, to należy się w sądzie stawić. Jeżeli z jakiejś przyczyny świadek nie może dotrzeć w określonym dniu, to swoją nieobecność powinien usprawiedliwić. Brak usprawiedliwienia może niestety spowodować nałożenie przez sąd kary pieniężnej. Zdarzyć się może także, że sąd zarządzi doprowadzenie wezwanej osoby na termin rozprawy. Co ważne, do sądu również nie wypada się spóźniać.

Jak się ubrać?

Choć formalnie żaden sądowy dress code nie został spisany, to mając na uwadze powagę sądu, trzeba pamiętać, aby ubranie świadka, strony czy biegłego było odpowiednie. Co to oznacza? Aby nie narazić się na uwagi co do ubioru, najlepiej wybrać strój formalny. Klapki, buty na dwudziestocentymetrowej szpilce, japonki czy spodnie z dziurami to zdecydowanie nie będzie odpowiedni outfit do sądu.

Mężczyźni powinni unikać krótkich spodenek, koszulek bez rękawów czy t-shirtów z politycznymi lub obraźliwymi hasłami. Lepiej będą wyglądały zakryte buty, długie spodnie, koszula oraz marynarka. Oczywiście przesada w żadną stronę nie jest wskazana, więc smoking lepiej zostawić na inną okazję.

Kobiety natomiast powinny unikać mocnego wyzywającego makijażu, spódniczek mini czy głębokiego dekoltu. Za to zawsze dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na klasyczny formalny strój.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim należy mieć ze sobą dowód tożsamości- paszport lub dowód osobisty. Przed odebraniem zeznań od świadka sąd sprawdza jego tożsamość.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy telefon komórkowy jest wyciszony, żeby później nerwowo nie szukać go w torbie i narażać się na nieprzychylne spojrzenia nie tylko sądu, ale i innych uczestników postępowania.

Jak się zachować?

            Zwracając się do sądu należy wstać. Taka sama zasada panuje, gdy to sąd zwraca się do nas. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie będzie to możliwe, jak np. choroba czy zaawansowany wiek, ale poza takimi wyjątkami zasadą jest zwracanie się do sądu w pozycji stojącej.

Jak już jesteśmy w temacie zwracania się do sądu, to warto mieć na uwadze, że do sędziego nie mówimy „pan/pani”, tylko używamy zwrotu „wysoki sądzie”.

Odpowiadając na pytanie którejś strony czy jej pełnomocnika, również należy zwracać się do sądu stojąc twarzą w jego stronę.

Co więcej, wypada pamiętać, że sala sądowa to nie jest odpowiednie miejsce na spożywanie posiłków czy żucie gumy. To wszystko lepiej zostawić na czas po rozprawie.

Na koniec, choć to powinno być oczywiste, należy pamiętać, że do sądu wpuszczane są osoby trzeźwe. Jeżeli kontrola przy wejściu do budynku nie zauważyła, że ktoś jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to sąd, jeżeli będzie miał wątpliwość co do stanu trzeźwości uczestnika rozprawy, może zarządzić badanie alkomatem, a to z kolei może narazić na karę finansową i wydalenie z sali rozpraw.  Pamiętać zatem należy, że do sądu należy się stawić, a nie wstawić. ?

Zobacz również

Praca dla aplikanta

W związku z dużą ilością spraw i zleceń, poszukujemy do współpracy aplikanta adwokackiego lub radcowskiego. Czego oczekujemy? - statusu aplikanta adwokackiego lub radcowskiego; - znajomości procedury cywilnej i karnej; - dokładności, sumienności oraz terminowości; - dobrej organizacji pracy; - zaangażowania...

Czytaj dalej

Kiedy kończy się ochrona przedemerytalna?

Czy można zwolnić pracownika tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny? Kiedy i w jakim trybie pracodawca może wypowiedzieć umowę takiemu pracownikowi? Ochrona przedemerytalna pracownika została uregulowana przepisami kodeksu pracy. W artykule 39 tej ustawy ustawodawca wskazał, że „Pracodawca nie może wypowiedzieć...

Czytaj dalej

PRAWO PRACY

Dwa stanowiska w umowie o pracę- czy to możliwe? Przepisy prawa, które obowiązują w Polsce nie zabraniają łączenia kilku stanowisk przez jedną osobę. Problemy czasem może sprawić sam sposób wskazania w umowie więcej niż jednego stanowiska. Treść, jaką powinna zawierać...

Czytaj dalej

Polańscy Taborowicz
Kancelaria Prawna s.c.

Facebook

adres:
ul. Warszawska 31, lok. 16, 17
25-518 Kielce 

e-mail: kancelaria@polanscy-taborowicz.pl
tel.: 41 343 16 38

Adwokat Dariusz Polański
kom. 600 812 903
Radca Prawny Emilia Polańska
kom. 609 504 567
Radca Prawny Aneta Taborowicz
kom. 507 372 402